+48 12 307 16 16

Pompy Ciepła - PrestigeVent KrakówDoskonałą alternatywą dla klasycznych rozwiązań ogrzewania domów oraz wytwarzania CWU są pompy ciepła. Co więcej, zdecydowana większość pomp umożliwia wykorzystanie ich do wykonania klimatyzacji w budynku, bez potrzeby instalacji innych urządzeń. Pompy ciepła bowiem nie tylko produkują ciepło, ale także są przystosowane do chłodzenia. W zależności od naszych potrzeb i możliwości, możemy wybierać spośród różnorodnych systemów pomp ciepła, w którym tzw. medium chłodzącym jest czynnik chłodniczy np. R 410a, glikol lub woda.

Pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie dla osób dbających o ekologię, ponieważ są przyjazne środowisku w wyższym stopniu niż olej opałowy, gaz czy ekogroszek. Co więcej, są także oszczędniejsze w użytkowaniu.

Jak działa pompa ciepła?

Podstawową zasadą jest sprężanie czynnika do ciśnienia w wysokości, które pozwala na osiągnięcie temperatury niezbędnej do ogrzania. W tym celu wykorzystywane jest ciepło z powietrza lub gruntu. Jeśli osiągnięcie zadanej temperatury nie jest możliwe, włącza się wspomaganie, którym przeważnie jest grzałka elektryczna lub tradycyjne ogrzewanie, które często stosowane jest w układzie hybrydowym z pompami.

Jak steruje się pompami ciepła?

Pompy ciepła można regulować w kilku aspektach. Podstawowym parametrem jest oczywiście temperatura - zarówno pomieszczenia, które jest przez daną pompę ogrzewane, jak i temperatura wody zasilania i powrotu. Dzięki temu dane urządzenie może być dostosowane do prawie każdego rodzaju obiektu. Każda pompa wyposażona jest w sterownik centralny, który dostarczany jest przez producenta wraz z zakupioną pompą. W niektórych urządzeniach istnieje możliwość wpięcia go do systemu domu inteligentnego albo zarządzania pompą via Wi-fi, traktując laptop lub smartphone'a jako pilota. 

Jak dobrać pompę ciepła?

Pompa ciepła powinna być dobierana dla każdego klienta z osobna. Decyzja powinna zależeć od rodzaju obiektu, który ma być ogrzewany i chłodzony, panujące w danej szerokości geograficznej temperatury, położenie budynku, jego klasa energetyczna oraz typ instalacji, która się w nim znajduje. Bardzo ważną kwestią są także potrzeby klienta i wysokość temperatury, jaka jest przez niego oczekiwana. Jeśli urządzenie nie pracuje w trybie monowalentnym, ważne jest wykonanie analizy ekonomicznej proponowanego rozwiązania uwzględniając jednocześnie punkt biwalentny między najbliższymi mocami dostępnych pomp.

Rodzaje pomp ciepła ze względu na typ wymienników:

Powietrze- powietrze ( air – to – air) – Te pompy odzyskują ciepło z powietrza znajdującego się na zewnątrz i w ten sposób ogrzewają wnętrze obiektu. Klimatyzator włączony na grzanie to przykład takiej pompy.

Powietrze – woda (air – to – water) – Takie pompy odzyskują ciepło z powietrza, aby ogrzać wodę znajdującą się w zbiorniku CWU albo instalacji grzewczej.  

Gruntowe – wykorzystują ciepło znajdujące się w gruncie, aby ogrzewać instalację grzewczą i wodę użytkową. Dokonuje się to za pomocą sond umieszczonych pionowo lub poziomo. 

 

Realizacja: pozycjonowanie